Papier na letáky

Aký základ zvoliť, aby vaše letáky zasiahli cieľ a zapôsobili na vaše publikum? Pokiaľ už máte dobrý dizajn letáku, vyberte si k nemu vhodný podklad – to dodá elegantný a profesionálny efekt. Čo by ste si mali pamätať?

Papir na tisk letak

Na aký papier tlačiť letáky?

Záleží na niekoľkých faktoroch: na type kampane, typu letákov a rozpočtu. Pre nízkonákladové sezónne kampane je výhodné zvoliť ekonomickú verziu – teda jednostrannú tlač na offsetový papier 90 g. Týmto spôsobom nebudete strácať majetok a informácie budú stále odovzdávané príjemcovi. Také letáky sú ľahké, šetrné k životnému prostrediu a ľahko sa odovzdávajú. Ak chcete získať elegantné a trvanlivé letáky – stavte na kriedový papier s hmotnosťou najmenej 170 g. Nech už si vyberiete akýkoľvek základ, vyplňte svoje letáky zaujímavým a špecifickým príspevkom-a správy sa samy rozplynú.

Ekologické letáky – na to máte papier

Pokiaľ chcete vytvoriť organické letáky, môžete sa vzdať ďalších zušľachtení. Pokrytie letáka fóliou alebo lakom sťažuje jeho recykláciu a často je zbytočné. Pokiaľ vám záleží na ekológii, stavte na papier bez povlaku

Letáky na offsetovom papieri

Ofsetový papier je druh nepovliekaného papiera, ktorý sa ochotne používa ako papier pre letáky, časopisy alebo brožúry. Funguje aj ako papier pre re-tlač, teda hlavičkový papier. Offsetový papier je odolný proti viacnásobnému poškodeniu, ale je menej odolný ako povliekaný papier. Jeho obrovskou výhodou je atraktívna cena, ktorá umožňuje tlačiť aj významné náklady za rozumnú cenu.

Letáky na kriedovom papieri

Pokiaľ vám záleží na elegantnejších a odolnejších letákoch – napr. otvárate štýlovú kaviareň, kníhkupectvo alebo kaderníctvo – premýšľajte o letákoch na kriedovom papieri. Obvykle sa na tlač efektných letákov odporúča kriedový papier s hmotnosťou 130 až 300 g. Väčšia hmotnosť gramáž znamená väčšiu hmotnosť, rovnako ako tuhosť a trvanlivosť letáku. Kriedový papier je potiahnutý papier, ktorý je pokrytý tenkou vrstvou pigmentu a spojiva. Vďaka tomu je príjemný na dotyk a vyznačuje sa ušľachtilým vzhľadom.

Letáky je možné vytlačiť na lesklý alebo matný kriedový papier. Letáky na lesklom podklade zvýrazňujú farby a ľahko ich exponujú. Ale tie, ktoré sú na matnom podklade, sú mierne tlmené a dávajú tónovaný, elegantný efekt. Kriedový papier je skvelý pre obojstranné potlače a chráni pred prenikaním farieb na druhú stranu. Môže byť zušľachťovaný, ale zvyčajne to nie je nutné, pretože sám o sebe vytvára veľký, naozaj veľký dojem!

Môže sa Vám ešte páčiť...